Jak dbać o magnolie?


Szukasz roślin o wyjątkowych kwiatach do ogrodu? Magnolia jest doskonałym tego przykładem. Piękne kwiaty magnolii jednak zależą od prawidłowego pielęgnowania. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak odpowiednio pielęgnować magnolie. 

W jakich stanowiskach rozwijają się magnolie?

Jak dotąd botanika wyróżnia 125 gatunków magnolii. Możemy ją spotkać w postaci liściastych drzew, krzewów rosnących w klimacie umiarkowanym oraz zimozielonych gatunków porastających nieco cieplejsze klimaty. Bez względu jednak na gatunek, każdy rodzaj magnolii potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. 

Magnolie są roślinami wymagającymi miejsc zacienionych oraz zacisznych. Najlepsze warunki zapewniają im stanowiska półcieniowe od strony południowo-zachodniej z uwagi na negatywny wpływ mrozów na niektóre gatunki magnolii.

Magnolia buduje płytki system korzeniowy składający się niewielu grubych i mięsistych korzeni. Z tego względu magnolii nie zaleca się przekopywać, natomiast rekomenduje się ściółkowanie. Do odpowiednio rozwoju magnolii należy zapewnić żyzną, o odpowiedniej wilgotności, próchnicy oraz odczynie pH od 5 do 6 glebę. W przypadku braku urodzajnej ziemi na ogrodzie należy dodać do niej torfu lub kompostu, natomiast w przypadku gleby o niskiej kwasowości warto dodać dedykowane preparaty zakwaszające. 

Oprócz tego w celu wspomagania rozwoju rozkwitu magnolii zaleca się stosowanie nawozów bogatych w magnes oraz bor – składniki te gwarantują rozwinięcie się kwiatów o intensywnej barwie oraz przedłużenie całego okresu wegetacyjnego. Niebagatelne ma znaczenie również dobór gleby do gatunku. Przykładowo liście magnolii pośredniej zasadzonej w glebach wapiennych pokazywałyby chlorozę. 

Jak prawidłowo podlewać magnolię?

Magnolie nie znoszą suszy, dlatego potrzebują żyznych i wilgotnych gleb. W przypadku bezdeszczowych dni w okresie letnim magnolie należy obficie oraz regularnie podlewać. W trakcie okresu wegetacyjnego tych roślin należy uważać, aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. W tym calu warto regularnie prowadzić ściółkowanie gleby mające na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności systemu korzeni.