Chcesz, aby Twój świeżo zamontowany płot wyróżniał się wśród innych sąsiedzkich ogrodzeń? Kluczem do zachowania wspaniałej kondycji drewna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące czyszczenia, konserwacji oraz odnawiania drewnianych ogrodzeń.
Jak prawidłowo czyścić drewniane ogrodzenie?
Najważniejszym zabiegiem mającym na cele utrzymanie w dobrej kondycji ogrodzenia jest jego regularne czyszczenie. Nawarstwione zabrudzenia wynikające z działalności mchu, glonów, porostów, suchych liści, błota czy piasku mogą nie tylko źle wpłynąć na estetykę płotu, lecz także spowodować uszkodzenie drewna. W związku z tym powstaje pytanie, czym przecierać ogrodzenie? W przypadku chęci usunięcia suchych zabrudzeń najlepsza będzie zmiotka. Gdy nasz płot jest w dobrym stanie, wystarczy regularne czyszczenie czystą wodą z odrobiną mydła.
Jak prawidłowo konserwować drewniany płot?
Pielęgnacja płotu to również jego właściwa konserwacja. Zanim jednak przystąpimy do konserwacji, należy ocenić stan ogrodzenia w celu identyfikacji uszkodzonych desek. Jeśli najdziemy ślady po działalności szkodników np. pęknięcia czy przebarwienia, najlepiej wymienić poszczególne deski na nowe. Jeśli drewno jest nienaruszone, aby zminimalizować prawdopodobieństwo niszczenia ogrodzenia przez szkodniki, warto użyć szpachli do drewna o kolorze naturalnego drewna.
Jak prawidłowo impregnować płot drewniany?
Ostatnim elementem pielęgnacyjnym jest impregnacja drewna za pomocą specjalnych preparatów. Regularne zabiegi tego typu utrzymują młodą kondycję desek oraz chronią je przed chorobami typu próchnica czy pleśń.