Więźba dachowa jest podstawą w przypadku dachu spadzistego. To właśnie na tej konstrukcji kładzie się pokrycie dachowe oraz izolację termiczną i hydrologiczną. Więźba dachowa to również jeden z największych inwestycji podczas budowy domu, dlatego warto dowiedzieć się o tym elemencie jak najwięcej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest więźba dachowa oraz jakie rodzaje takich konstrukcji wyróżniamy.
Więźba dachowa – czym jest?
Więźba dachowa jest konstrukcją nośną dachu, która składa się z ukośne ułożonych belek – krokwi. Same krokwie są oparte o poziome belki nazywanymi jętkami. Z uwagi na istotę konstrukcji w kontekście dachu, często więźba dachowa jest nazywana kręgosłupem czy też szkieletem.
W praktyce stanowi nie tylko podstawę, lecz także wsparcie dachu przenosząc obciążenia wynikające z pokrycia dachowego. Konstrukcja więźby dachowej chroni więc przed zapadnięciem dachu wewnątrz domu wskutek działania sił zewnętrznych np. w postaci śniegu zalegającego na dachu czy silnego wiatru.
Więźba dachowa – rodzaje
W przypadku budowy domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się więźbę krokwiową, więźbę krokwiowo-jętkową, więźbę płatwiowo-jętkową oraz więźbę płatwiowo-kleszczową. W przypadku bardziej wymagających konstrukcji dachu więźba zostaje wykonana na podstawie założeń kilku powyższych rodzajów.
Układ elementów wchodzących w konstrukcję jest wynikiem specjalistycznych obliczeń wytrzymałościowych, które są zależne m.in. od wymiaru budynku, jego lokalizacji, kąta połaci dachu czy rozmiaru okien dachowych.
Każdy rodzaj więźby dachowej jest wykorzystywany w zależności od konstrukcji dachu. Więźba krokwiowa jest stosowana w przypadku najprostszych konstrukcji dachowych. Głównym elementem łączącym jest wiązar składający się z krokwi. Więźba krokwiowo-jętkowa stosowana jest dla dachów o rozpiętości 9 m. Więźba płatwiowo-kleszczowa z kolei jest montowana na dachach o nachyleniu do 70° oraz rozpiętości 11 m. Więźba płatwiowo-jętkowa natomiast jest dedykowana dla dachów o rozpiętości między 9 a 11 m.